wegguy.cz

Den 6., čt 21.6.2007: Cap Fréhel a La Latte (přeskočit kecy)

Dnes hrajeme: pěší výlet po poloostrově Fréhel, začátek v 11:45.

Parkujeme na takovém štěrkohliněném plácku, ale i tady mají vodu (za peníze) a záchody (zadarmo).

Už ve 12:00 se k nám ve vesnici Plévenon přidávají dva psi. Na následujících kilometrech několikrát vypadají, že je něco zaujalo, a několikrát i odbíhají, ale vždycky se zase po minutě dvou objevují a pokračují s námi. Když přicházíme na východní pobřeží poloostrova, psi přestávají pobíhat zběsile kolem - tam to už asi neznají. Ale jdou s námi dál.

Asi po dvou hodinách přicházíme k pevnosti La Latte - pěkná pevnost, se dvěma padacími mosty, na útesu vyčnívajícím do moře. Dovnitř nejdeme, pokračujeme dál směrem na Cap Fréhel. Psi samozřejmě s námi.

Cesta po břehu moře vede převážně vřesem a kapradím. Mezi tím roste všeliká pichlavá havěť. Občas trochu prší, ale nic závažnýho.

Cedule na Lattě říkaly, že Cap Fréhel je 1:40, my to ale stíháme za hodinku a čtvrt. Na mysu je maják, který je prý vidět i 140km daleko, pak dvě věže - zbytky starých majáků - a asi čtyři betonové základny nejspíš pobřežních baterií nebo flaků - každopádně druhá světová, železo ještě neurezlo. Jo, a ještě ptačí rezervace na nepřístupných útesech a blízkých ostrůvcích.

Na Cap Fréhel začíná konečně pořádně a vytrvale pršet. Obracíme tedy domů (jinam to z mysu ani nejde) a místo po pobřeží jdeme nejrychlejší cestou po silnici k autu. U vjezdu na parkoviště u majáku na psy volá hlídačka a ukazuje se, že jeden ze psů je její. Vnucujeme jí i druhého a již jen ve třech pokračujeme k autu.