wegguy.cz

Střed - Koszalin, Leba, Hel (17.-20.8.) (přeskočit kecy)

Opouštíme Kolobrzeg a vydáváme se do Leby, kde opět budeme spát dvě noci. Cestou jsme nic zajímavého v mapě nenašli, jen další vojenské muzeum (zamítnuto pro překročení limitu), tak zastavujeme jen v Koszalinu na oběd.

V Lebě nás čeká celodenní výlet do Slowinského národního parku. Nikde jsem nezjistil, proč mu říkají zrovna "slovinský", ale mají tam největší polskou dunu. Je prý vysoká 42 metrů a pomalu se stěhuje na východ. Protože se však v době naší návštěvy pořád ještě nepřestěhovala dost a my se hrdě rozhodli nevyužít Melex taxi, čekalo nás nějakých 6km tam a pak zas 6km zpátky. Až tam pojedete vy, možná už bude u parkoviště blíž, i když při rychlosti 12 metrů za rok...

Další ubytování jsme našli ve městě Wladyslawowo, cestou se zastavujeme v Jastrzebie Gore, na majácích v Rozewie a na pláži ve vesnici Chlapowo.

Cílem našeho celodenního výletu z Wladyslawowa je poloostrov Hel. Protože je neděle, na radu naší ubytovatelky jedeme radši vlakem - prý tam autem jezdí v neděli celý Gdansk a Gdynia k tomu. Vlak byl docela drahý, ale kupodivu tam jezdil opravdu často na to, jaká je to díra - 35km dlouhá uzoučká kosa se zanedbatelným osídlením, a jezdily tam vlaky co hodinu a dokonce i Intercity. Hel je významný hlavně svou vojenskou historií (a občasnými nálezy jantaru). Na místě jsme viděli spousty vojenských objektů (do kterých jsme vesměs nešli), spoustu pozůstatků po úzkokolejkách, které ty objekty dřív spojovaly (naše děti milují úzkokolejky!) a několik cedulí se zákazem koupání. Takže jsme se tuším poprvé od minulé neděle nekoupali v moři. Jantar jsme nenašli žádný.