wegguy.cz

Postojnské jeskyně a Predjamski grad (23.-24.8.2011) (přeskočit kecy)

Systém Postojnských jeskyní je od Raku hned přes údolí, i když pojem údolí je potřeba brát s rezervou - tady žádná voda po povrchu neteče a není, co by tu zformovalo klasické údolí, je to prostě jen brázda níže položeného terénu. Cesta tam byla zajímavá, jsou tu rozsáhlé lesy protkané spletí cest, ale skoro liduprázdné. Ideální oblast pro cyklistiku, řekl bych.

Postojnské jeskyně jsou 22km dlouhý jeskynní systém vytvořený převážně řekou Pivkou (ta se noří pod zem u samotné Postojnské jeskyně), který má celkem 7 známých vchodů. My jsme nejdřív prošli jeskyní Pivka na konci systému proti proudu do jeskyně Črna jama a pak po povrchu do jeskyně Postojna (měli jsme štěstí, vzal nás tam jeskyňář autem).

Postojna je nejpompéznější z celého systému a nejznámější jeskyní ve střední Evropě. Zároveň je to druhé nejnavštěvovanější podzemí v Evropě (ročně 500 000 - 600 000 návštěvníků; pro zajímavost nejnavštěvovanější je solný důl Wieliczka u Krakova a na třetím místě je Macocha). V Postojnské jeskyni vás elektrický vláček zaveze starým korytem dva kilometry dovnitř jeskyně, tam si projdete kilometrový okruh pěšky a pak zase vláčkem zpátky. Výzdoba jeskyně je nepopsatelná, a proto se o to ani nebudu snažit.

Predjamski grad je nějakých 10 km od Postojné, kus jsme šli a kus jeli stopem. Je to hrad postavený zčásti pod převisem, části už přímo v jeskyni.