Náš projekt se konečně chýlí ke konci. Koncem února odevzdáváme. Píšu konečně, protože ač bychom nějaký měsíc navíc určitě užili, asi bychom to už psychicky nevydrželi.

V říjnu jsem psal o tom, že už jsme za bodem, kdy nás to přestalo bavit. A byla to pravda - produktivita šla rapidně dolů. Lepší je to až teď tváří v tvář termínu obhajoby. Nutno poznamenat, že krizi částečně zavinilo taky to, že dva z pěti členů týmu se museli věnovat ďábelské semestrálce na OSy (pro nematfyzáky - předmět Operační systémy s ďábelskou semestrálkou, kde letos museli ve skupinkách po třech až čtyřech lidech za semestr naprogramovat vlastní operační systém) a neměli skoro na nic jiného, tedy ani na projekt, čas. A můj pocit neproduktivity je určitě taky způsobený tím, že sám jsem koncem prázdnin dělal hodně a od října už konstruktivního skoro nic.

Dokumentace

Někdy v říjnu jsme se rozhodli, že už je načase začít dávat dohromady dokumentaci. Nějakou jsme už samozřejmě měli, jednak hi-level popisy některých tříd z úplného začátku a druhak jakés takés dokumentační komentáře v kódu, ale celé to potřebovalo důkladnou revizi a sjednocení úpravy a technických detailů.

Nebyl to špatný nápad.

Ty čtyři měsíce jsme opravdu strávili dokumentací velkou část času a díky včasnému začátku to vypadá, že to možná i stihneme dát do použitelného stavu. Bohužel generovanou dokumentaci asi při obhajobě jako primární dokument nepoužijeme, protože se nikomu z nás nechce tisknout 976 stran ve dvou exemplářích - ale je to solidní základ pro údržbu aplikace a můžeme se na ni beze studu odkazovat v papírově odevzdávaných dokumentech. Ty se rodí z revidovaných verzí popisů jednotlivých částí aplikace, jak jsme je psali v úvodu projektu vždy autor pro ostatní členy týmu. Velký problém budeme mít asi s uživatelskou dokumentací, protože na uživatelském rozhraní není moc co vysvětlovat, pokud nepočítám věty typu "pro přihlášení klikněte na odkaz přihlásit". Rozhraním k uživateli je jeho prohlížeč, rozhraní by mělo být prakticky intuitivní.

Testování

Zhruba v půlce prosince jsme se rozhodli trochu důkladněji otestovat nejnovější verzi aplikace, než ji nasadíme k zákazníkovi na produkční server.

To taky nebyl špatný nápad.

Objevil jsem v sobě dosud utajený talent pro testování. A v aplikaci jsem objevil desítky chyb. Zhruba dvě třetiny testů, které jsem si na ni vymyslel, skončily chybou.

V týmu mě teď opravdu nemají rádi.

Po tom, co jsem popsal, nepřekvapí, že z testování předvánoční aktualizace se vpodstatě stalo skoro finální testování před odevzdáním. Po odstranění těch vážných z objevených chyb (a v mnoha případech taky odstranění chyb nalezených v těch opravách...už chápete, proč mě nemají rádi?) jsme aktualizaci konečně nasadili bez známějších velkých chyb - dneska.

Ryba hnije od hlavy

Jedna z dalších věcí, která nám přitížila koncem roku a začátkem toho letošního, je, že na projekt začal tak trochu kašlat kromě mě a všech ostatních taky vedoucí našeho týmu. Ano, ten, o kterém jsem psal, že mu nemám skoro co vytknout. Už mám.

Jeho zimní koníčky, zabírající mu čtyři až pět dní v týdnu, nás ostatní štvaly asi všechny. Teď sníh není, ale zase by rád v dubnu odevzdal diplomku, takže má opět málo času. Nevyčítám mu, že nepracuje, hodin nemá nejmíň, ale ani nevede. O Vánocích to vypustili všichni a po Vánocích tak nějak nebyl nikdo, kdo by projekt postrkoval kupředu.

V tom depresivním výčtu, co všechno nás v posledních měsících trápilo, nacházím jen jeden pozitivní bod - za ty čtyři měsíce se přecijen srovnaly trochu počty odpracovaných hodin mezi jednotlivými členy týmu. Mezi prvním a posledním na výkazu odpracovaných hodin je sice pořád skoro dvojnásobný rozdíl, ale osobně to vnímám tak, že nakonec se opravdu nikdo z nás s ostatními nesvezl. Jeden z těch, na které jsem "nadával", si vzal na starost naprogramování jedné celé velké části aplikace, včetně libového AJAXu. S AJAXem jsem dělal jen jednou a docela mi to stačilo. A jiný z těch s méně hodinami si v podstatě vzal na triko kompletaci dokumentace a v posledních týdnech maká opravdu dnem i nocí.

Z posledního

Jak jsme na tom tři týdny před odevzdáním? Máme skoro hotovou implementaci, chybí jen dodělat a dotestovat jednu část, kterou jsme původně ani my dělat neměli. Kromě ní je aplikace i vcelku slušně otestovaná. Máme myslím velice dobrou dokumentaci kódu a skoro hotovou programátorskou dokumentaci. Zbývá tedy už snad jen dotáhnout do konce tyto, nějak dobušit uživatelskou dokumentaci, připravit prezentaci, nějak to obhájit a umřít.

Budeme rádi, až to budeme mít za sebou.